POMEM 23. dönem başvuru başvuru şartları neler?

Polis alımı ilanlarını takip edenlere müjde! Merakla beklenen POMEM 23. dönem başvuruları geçtiğimiz günler içerisinde başladı. Yılın belirli dönemlerinde gerçekleşen POMEM polis alımı alımı, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından yapılan duyurunun ardından resmen başladı. 23. dönem kapsamında Polis Akademisi Başkanlığı Polis Meslek Eğitim Merkezleri bünyesine bini kadın olmak koşuluyla 10 bin kişi alınacak. Peki, POMEM başvuru şartları neler? POMEM başvuruları nasıl ve nereden yapaılır? İşte merak edilenler!

23. Dönem olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerine lisans mezunu (7.200) erkek, (800) kadın, önlisans mezunu (1.800) erkek, (200) kadın aday olmak üzere toplam (10.000) aday asıl olarak alınacaktır.

Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları, o yıl belirlenen kontenjanın dışında tutulurlar.

30 yaşını aşmamış vatandaşların başvuru yapabileceği 23. Dönem POMEM polis alımı sürecinde, kadınlarda 162, erkeklerde ise 167 boy koşulu dikkat çekiyor. Polislik başvurusu yapmak isteyen adaylardan lisans mezunları için 2017 ve 2018 KPSS puanı, Ön Lisans mezunları için ise 2016 KPSS puanı talep edilecek.

23. DÖNEM POMEM ÖN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

a) POMEM sınavına internet üzerinden ön başvurular, 01 Ekim (dahil)-14 Ekim (dahil) 2018 tarihleri arasında saat 18.00’e kadar https://pa.edu.tr adresi üzerinden adayın e-Devlet kapısı şifresi ile giriş yapmak suretiyle ve ilgili alanların aday tarafından gerekli bilgileri doldurması şeklinde yapılacaktır.

b) e-Devlet kapısı şifresi, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi) ibraz edilerek yurt içinde PTT merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir.

c) e-Devlet kapısı şifresi yurt dışında elçilik ve konsolosluklardan temin edilebilir. Bağlı bulunulan dış temsilciliklerden konuyla ilgili detaylı bilgi alınabilir.

Sınavlarda başarılı olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde eğitim gören ve eğitim sonunda başarılı olan adayların polis memuru olarak atamaları yapılacaktır.

Söz konusu alıma ilişkin giriş koşulları aşağıda belirtilmiştir. Alıma ilişkin sınav takvimi Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (www.pa.edu.tr) ilan edilecektir.

Konu ile ilgili yeni gelişmeler yaşandığı taktirde sabah.com.tr’den ulaşabilirsiniz.

POLİSLİK BAŞVURULARI HANGİ TARİHLERDE YAPILACAK?

Adaylar, 01 Ekim (dahil)-14 Ekim (dahil) 2018 tarihleri arasında saat 18.00’e kadar a http://www.pa.edu.tr adresinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvurularını yapabileceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir