Polisliği Kazandıran Püf Noktalar

Bu gün sizlere polisliği kazandıran püf noktalardan bahsedeceğim. Konuya girmeden önce şunu sizlere hatırlatmak isterim. Polislik mesleğine yönelmeden önce bu mesleğin iyi ve kötü yanları nelerdir bu konuda bilgi sahibi olun. Artı ve eksi yanlarını gördükten sonra bu mesleğe yönelmenizi tavsiye ederim. Şimdi ise polisliği kazandıran püf noktaları nelerdir onlara değinelim. Anlatacağım tüm püf noktalar bayan ve erkek adaylar için geçerli olacaktır. Bazı noktalarda ise bayan ve erkek adayların birbirinden ayırarak farklı tüyolar vereceğim. Yapmanız gerek tek şey polisliği canı gönülden istemek ve İSRA Sureti 13. Ayeti unutmamaktır. Mealen şöyle demektedir. Biz her insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık. Bundan dolayı da anlatacağım püf noktalara dikkat ve gayret etmeniz gerekmektedir.

1.PÜF NOKTA

Polislik mesleğine karar vermiş bay ve bayan adayların karşılaşacağı ilk durum; lisans ve ön lisans öğrencileri için kpss, lise öğrencileri için yeni gelen yks sınav sisteminden ellerinden geldiğince fazla not almaları gerekmektedir. Bu sayede daha polisliğe başvuru yapmadan, polisliğe başvuru yapabilecek bir çok kişinin önüne veya gerisine düşebilirsiniz.

Bunun içindir ki bu sınavlardan yüksek puan alın ve ilk adamda şansınızı daha da arttırın.

Not: Şunu da unutmamak gerekir ki puan olarak tam sınırda geçen arkadaşlarda polisliği kazanabilir. Ama şanslarının çok düşük olduğunu da unutmamak gerekir.

 1. PÜF NOKTA

Polisliğe ilk defa girecek olan bay ve bayan adayı fizik yeterlilik parkurunu internetten araştırıp videolarını izlediğinde, çok basit bir şekilde bitirilecek parkur hissine kapılacaktır. İşte bu hisse kapıldığınız zaman baştan kaybettiniz demektir.

Polislik parkuru dışarıdan bakıldığında çok kolay gibi gözükebilir, lakin içine girdiğiniz de sandığınızdan daha zor olduğunu göreceksiniz. Bunun içinde hiç deneyiminiz yoksa 1, 2 ay öncesinden parkura çalışmanızı tavsiye ederim. Son zamanlara bırakılan parkur çalışmasıyla sınava giren kişilerin yüzde 70’i parkuru tamamlayamamaktadır.

BAYANLARA UYARI: Bayan polis alımı az olduğundan dolayı, parkuru tam yapamayan bayanların polisliği kazanma ihtimali çok düşüktür. Çünkü karşınızda besyocu, Jimlastikçi vb atletik bayanlar rakibiniz olacak. Bu sebepten ötürü özellikle sizin parkura çok çalışmanız gerekmektedir.

Bunun içindir ki parkura çok zaman ayırın, tam puan almaya bakın ve şansınızı arttırın.

 1. PÜF NOTKA

Ön sağlığa çağrılmadan önce veya polis okuluna-u kazandınız diyelim okula gitmeden önce, elenmemek için bir doktora gidin ve muayene olun.

Bazı hastalıkla bildiğiniz üzere elenme sebebidir, lakin bunların içerisinden tedavisi olan hastalıklarda mevcuttur. Gözlerinizin derecesi bozuksa lazer ameliyatla sıfırlatabilirsiniz. Tiroittiniz yüksekse ilaçla düşürebilirsiniz. Bunlar gibi bir çok elenme sebebini önceden doktora giderek ortadan kaldırabilirsiniz.

Bunun içindir ki öncelikle sağlık yönetmeliğini okuyun ve orda ki hastalıklar siz de var mı yok mu bir bakın. Varsa çözümü arayın.

 1. PÜF NOKTA
  Son aşama olan mülakata geldi sıra. Arkadaşlar bazı kişiler, sıradan bir kıyafet ve özensiz saç baş dağınık bir şekilde gelir. Bunlara neden böyle geldiniz diye sorduklarında beni alacaklarsa kıyafetime göre değil kişiliğime göre alsın derler. Bu da bu kişilerin vurdum duymaz savunma mekanizmasınız. Karşınızda Emniyet Müdürü, amiri gibi rütbeli kişiler bulunmaktadır. Bundan dolayı da kılık kıyafetinize, saçınıza sakalınıza özen göstereceksiniz.
  Bunun içindir ki o kısacık mülakat dilimi içerisinde komisyon sizi ilk gördüğünde kıyafetinizle değerlendirecek, kıyafetiniz, saçınız, sakalınız düzgünse sonra sizi karakterinize, bu mesleği ne derece isteyip istemediğinize geçecek. Siz siz olun her aşamaya özen gösterin illaki karşılığını alacaksınız.
  Tüm bu ayrıntılara dikkat ettiğinizde polislik konusun da Muaffak olacaksınız. Yaşadığım deneyimleri, öğrendiğim bilgileri buradan yazmaya devam edeceğim. Bir önceki yazıları mutlaka okuyun çünkü konuların hepsi bir birine tamamlayan bir yap boz şeklindedir.
  Sorularınızı yorum kısmında belirtin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir