Polis Sözlü Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı

Ön sağlığı ve fiziksel parkuru geçtikten sonra en önemli bölüm olan mülakata geldi sıra. Peki mülakatta nasıl başarılı olur. Bu konuda dikkat etmemiz gereken birden fazla konu vardır. Şu unutmamak gerekir ki mülakat esnasında o kısacık zamanda mülakat yapan komisyonu etkilememiz gerekmektedir.

Bunun için öncelikle; Saç ve sakal tıraşından başlayalım Erkekler mülakata gelmeden önce kesinlikle güzel bir şekilde saç ve sakal tıraşı olmalıdır. Bunun bir örneğini mülakatta girdiğim komisyonda gördüm. Mülakatta sakallı gelen birini komisyon hemen soru çektirip cevabını adam akıllı verdirmeden dışarı çıkartılar. Bunun için saç ve sakala çok dikkat etmeliyiz.
Bayanlar ise saçlarını açık bırakmamalı arkadan toplamalarını tavsiye ederim. Çok salaş bir saç yapışı şekli kesinlikle tercih edilmemelidir. Makyaj olarak da abartıya kaçılmamalıdır varla yok arasında hafif bir makyaj seçimi tercih edilmelidir.

Kıyafet Seçimi; Erkek arkadaşlar kesinlikle kıyafet olarak jilet gibi bir takım elbise tercih etmelidirler. Renk olarak siyah ve lacivert seçilmelidir. Bayan arkadaşlar ise kıyafet seçerken bayan bir memur gibi kıyafet seçmelidirler. Kıyafetlerinde dekolte olmamalıdır. Ayakkabı olarak da yüksek topuklu ayakkabı ve babet tarzı ayakkabılardan uzak durmalıdırlar.
Mülakat Komisyonu İle İlk Karşılaşma; Sıra bize geldiğinde ilk olarak kapı üç defa art arta tıklatılmalı ve gel sesi ile içeri girilmeli. Kapıdan içeri girip kapıyı geçtiğimizde komisyonla göz göze gelerek hafifçe baş selamı vermeliyiz ve bizim için belirtilen noktaya gelerek düzgün bir şekilde durarak merhaba efendim, kolay gelsin efendim vb. bir kelime söyleyerek esas duruşta beklemeliyiz.
Mülakat Komisyonu ile Konuşma; Öncelikle şunu belirtmek isterim ki söz hakkı verilmeden ve bir soru sorulmadan konuşulmaz. Konulma esnasında soruyu soran kişiyle göz teması kurulur, gözler kaçırılmadan ve esas duruş bozulmaz. Kokuşmaya başlayınca ise kekeleyerek, lakayık, elimizi, ayağımızı sallayarak konuşulmaz. Sorulan sorunun haricinde ekstra gereksiz bilgi verilmez.
Mülakatta Kendimizi Nasıl Tanıtırız; Komisyonla ilk karşılaştığınızda genel olarak ilk soruları kendinizi tanıtmanız olacaktır. Peki doğru bir tanıtım nasıl yapılmalıdır.
Öncelikle; Ad ve Soyad
Memleket
Okul ve bölüm
Ailenden bahsedilir (Fazla detaya girmeden)
Ekstra bir özelliği b-veya yeteneği varsa kısaca ondan bahsedilerek bitirilir.
Komisyonun Kışkırtması; Çok nadirde olsa komisyon sizi kışkırta bilir. Nedeni ise sizin sabrınızı, kendinizi nasıl savunacağınızı, çok çabuk sinirlenip sinirlenmeyeceğinizi, tutarlı cevap verip vermeyeceğinizi ve komisyona karşı saygınızı bozup bozmayacağınıza bakacaklardır. Bu tarz bir durumla ses tonu ile kendinizi savunun, saygı çerçevesinin dışına çıkmayın.
Polisi neden istiyorsun bu sorunun; cevabını verirken samimi bir cevap olması önemlidir. Verdiğiniz cevabın komisyonu tatmin etmesi gerekmektedir. Sonuç olarak sizin karakterinize uyumlu bir cevap vermeniz gerekmektedir.
Örnek bir cevap ülkemizin yaşamış olduğu bu zor günlerde Türkiye Cumhuriyeti’nin bir neferi olarak devletimizin müdafaasında görev almak istediğim için bu kutsal göreve talip olmak için buradayım.
Çekilen kart sorusu ve cevabı; Sizden bir soru çekmenizi ve bu soruyu yüksek ses tonu ile okumanızı biraz düşündükten sonra cevaplamanızı isterler. Şunu unutmamalısınız ki sorunun cevabını bilemezsiniz elemezsin lakin sorunun cevabını bilmiyorsanız bu konu hakkında bir bilgim yok efendim lakin en kısa zamanda bu konuyu araştıracağım diyerek cevap vermelisiniz. Aksi takdirde tamam çık konutu ile karşılaşabiliyorsunuz sorunun cevabını bilmiyorsanız fazla lafı dolandırmadan ağzımızın içinde konuşuyormuş gibi yapmadan kendimizden emin ve net bir ses tonu ile cevap vermelisiniz. Bunun için önceki senelerde çıkmış sorulara, atmanızda yarar var.
Ters Köşe; Komisyon sizi ters köşeye düşürebilir nasıl mı; Komisyon size cevaplar verebilir sizi kızdırabilir sizin moralinizi bozabilir lakin siz sakinliği elden bırakmayın. Bazı durumlarda ise komisyon size çok iyi davrandı hayırlı olsun, tamam vb şeyler söyleyebilirim fazla umuda ve rehavete kapılmayın. Çünkü olumsuz gibi görünen kişilerin dereceyle polisliği kazandı çok olumlu görünüp kazanamayan bir çok kişi olmuştur.
Komisyonun odasından çıkış; Çıkış konutunun duymadan kesinlikle odadan çıkmamalısınız. Çık komutunu aldığınız değilse esas duruş vaziyetinde baş selamı vererek sağ olun efendim diyerek geri geri kapıya kadar çıkmasınız kapıyı yavaş bir şekilde açıp ve kapatmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir