PAEM Adaylarına Tavsiyeler

Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) 3. dönem  süreci devam ediyor. 2017 yılı için PAEM ön başvurusu yapan, sınavlara girişi hakkı kazanan adayların değerlendirme süreci 26 Ağustos – 15 Eylül 2017 tarihleri arasında Polis Akademisi Ankara Gölbaşı Yerleşkesi’nde yapılacak. Adaylar, sınavlara hangi tarihlerde gireceğini Polis Akademisi giriş belgeleri duyurusundan öğrenebilirler. Bu yazımızda, komiser yardımcısı olmak isteyen adaylara yönelik, kalan süreyi nasıl değerlendirebilecekleri konusuna değineceğim.

Öncelikle, şu hususları belirtmek istiyorum; PAEM sınavlarında herhangi bir yazılı değerlendirme yapılmayacaktır. Evrak teslimi, ön sağlık kontrolü, fiziki yeterlilik parkuru ve sözlü mülakat aşamaları olacaktır. Tüm bu sürecin genel adı “PAEM sınavları”dır. Bu sınavlar, tek günde ve tek seferde yapılacaktır. Her aday, hangi sınav grubuna dahil olduğunu PA sorgu ekranında görebilir.

Bu ana hususları belirttikten sonra, kalan süreyi nasıl değerlendirebileceğinize değinmek istiyorum.

Konaklama ve Sınavlara Giriş

Ankara dışından gelecek adaylar, bence  bir gün önceden gelip sınava girecekleri yerleşke yakınlarında bir yerde konaklama ayarlamalıdırlar. Aynı gün gelip, o hengameyle sınavlara girerseniz, hem zihnen hem de bedenen sorunlar yaşayacağınızı düşünüyorum. Aynı gün giderim, işimi halleder geri dönerim yaklaşımı olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Sınava gireceğiniz saatten en az 1 saat önce okulda hazır olmanız faydanıza olacaktır.

Ön başvuru evraklarını da mutlaka şimdiden hazırlayın.

PAEM Ön Sağlık Kontrolü

Ön sağlık kontrollerinde detaylı tarama yapılmamaktadır. Boy-kilo durumu, saç durumu, diş ve ağız kontrolü, vücutta belirgin iz, dövme vb. kontrolü, renk körlüğü testi gibi genel bir tarama yapılmaktadır.

Polis olmak için boy-kilo şartları mevcut. Bu hususta herhangi bir tolerans bulunmuyor. Boyunuz polislik şartlarını sağlamıyorsa, VKİ indeksiniz sınırlar dışındaysa, amiyane tabirle allame-i cihan da olsanız evinize gönderilirsiniz. Bu nedenle, boy şartını ve boy-kilo endeksini tutturduğunuzu varsayarsak, kilo konusunda hassas olmanızı tavsiye ederim. 15-20 gün içerisinde, dikkatli bir beslenme ile 2-3 kilo rahatlıkla verebilirsiniz. Bu sayede daha dinç ve seri olma şansınız artacaktır. Oranlarınız ideal ise bu değerlerinizi korumanız önemli. Hesaplamar için BU makalemizi okuyabilirsiniz.

PAEM Fiziki Yeterlilik Parkuru

KPSS P3 puanınız düşükse üzülmeyin, yüksekse çok fazla sevinmeyin. Fiziki yeterlilik parkurunda iyi bir derece, rahatlıkla genel başarı puanınızı yukarıya taşır. Henüz 2017 PAEM fiziki yeterlilik parkuru açıklanmadı. Muhtemelen, geçen sene ile aynı ya da biraz daha zor olur. Geçen senenin parkuruna BURADAN bakabilirsiniz.

Parkur için mutlaka çalışma yapın. Ben sporcuyum, ben uçarım, aman ben çok hızlıyım vb. şekilde coşmayın. O anın heyecanı ile eli ayağına dolaşan, hata yapan, nefesi kesilen aday sayısı oldukça fazla. Mutlaka parkuru deneyin. İmkanınız varsa bir kursa yazılın ve deneyimli hocalardan ders alın. Günlük düzenli yürüyüş yapın. Ayak tipinize göre spor ayakkabı alın. Kauçuk taban bu konuda avantajlıdır. Bazı adaylar, çıplak ayakla daha başarılı dereceler yapıyor, deneyin kendi stilinizi belirleyin. Aşırı ve bilinçsiz koşu-spor yapmayın; sakatlanırsınız. Genel sağlığınıza dikkat edin.

Ham, kasları güçsüzleşmiş, hantal, nefesi sıkışan ve kilolu adayların parkurda başarılı olmaları ve iyi bir puan almaları oldukça zor.

PAEM Sözlü Mülakat

PAEM sınavlarının en önemlisi ve en belirleyici olanı sözlü mülakatlardır. Burada alınacak yüksek bir mülakat puanı, kazanmanızı hemen hemen kesinleştirir. Sözlü mülakat detaylarına PAEM Mülakatları yazımızda  değinmiştik.

Mülakat girecek adaylara ilk tavsiyem, önceki senelerde polislik mülakatlarında çıkmış sorulara çalışmalarıdır. Bu sayede, hangi tarz sorularla muhatap olacağınızı öngörebilirsiniz. Yine sınavlarda yaşananları içeren makaleleri okuyabilirsiniz. Adayların, o anlarda neler yaşadığını birinci ağızdan öğrenmiş olursunuz. Her iki konuda birçok makaleyi sitemizde arama yaparak bulabilirsiniz.

Adaylara bir diğer tavsiyem, ayna karşısına geçip, “Neden polis olmak istiyorsun?” vb. sorulara sesli olarak yanıtlar vermeleridir.  İmkan varsa, bir arkadaşınıza bunları anlatmanız faydanıza olacaktır. Bu tarz egzersizlerle jest-mimik, ses tonu, diksiyon ve beden dilinizi geliştirici çalışmalar faydanıza olacaktır.

Polislik mülakatlarına yönelik hazırladığımız, 100’den fazla adayın hizmet aldığı uygulamamızı da satın alabilirsiniz. PAEM mülakatları sürecinde, adaylara sorulan sorular, bizlere sınava giren adaylar tarafından ulaştırıldıkça uygulamamıza eklenecektir.

PAEM ve Torpil

Adaylar tarafından bize iletilen bir diğer husus, torpil ya da adamı olma konusu. Bu konuyu öne süren bazı adaylar, torpili olmayan ya da referansı bulunmayanların kazanma şansı olmadığını söylemekteler.

Şunu hiçbir zaman unutmayalım; başarılı olmak bir tercih meselesidir. Başarısız insanlar neden bulur, başaranlar ise yol açarlar. Torpil, adam kayırma, referans  vb. bunları sebep varsayıp çalışmamak kişinin kendi karakteri ile alakalı durumlardır.

Siz, çok çalışın, hazırlık yapın, zamanınızı iyi değerlendirin, hedeflerinizi belirleyin ve kendinize güvenin. Dış etmenlerin sizin hayatınızda belirleyici olmasına izin vermeyin. Bahane ve neden aramayın, çalışın ve yine çalışın. Başarı elbet gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir