KOMİSER YARDIMCILIĞINA GİRİŞ ŞARTLARINDAN BİRİNE DAVA AÇILDI

Komiser yardımcısı olmak için gereken disiplin cezası almamış olmak şartına karşı, Danıştay’a dava açıldı.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre; görevde yükselmek için disiplin cezası almamış olmak şartı bulunmaktadır. Aynın kanunun 132. Maddesinde “ceza alanların yapamayacakları sınırlı sayıda belirtilmiştir. Buna göre kanun maddesinin mefhum-u muhalifinden* diğer görevler için böylesi bir şartın uygulanamayacağı çıkartılmaktadır. Danıştay’ın da daha önce bu yönde vermiş olduğu bir kararın bulunduğuna dikkat çekilerek, yönetmelik maddesinin iptal edilmesi talep ediliyor.

*MEFHUM-U MUHALİF (kanunda öngörülmüş olan belirli bir eylem, davranış veya ilişki hakkındaki düzenleme biçiminden, bunların tam zıddı olup da kanunda düzenlenmemiş bulunan eylem,davranış veya ilişkinin kanundaki düzenleniş biçiminin tam zıddı olan bir hükme tabi tutulmak istendiği sonucunu çıkarmaktır. Medeni kanunun Türkçeleştirilmesi sonucunda bu kavrama zıt kanıt denilmiştir.)

17 Bin Polis Bekliyor

17 Bin polis görevde yükselme sınavına girmek için bu kanunda düzenleme bekliyor. Polis memuru iken Komiser yardımcısı olmak için sınava girecek memurların, bu engele takılması büyük bir hak kaybı meydana getiriyor. Meslek hayatının geri kalan kısmında hiçbir disiplin suçu işlemeyenlerin, bu şekilde cezalandırılması da gözden kaçmayacaktır.

DANIŞTAY’DAN GELECEK BİR KARAR HALİNDE ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN İNSTAGRAM HESABIMIZI VEYA SİTEMİZİ TAKİPTE KALINIZ.

3 Adımda nasıl Emniyet Amiri olunur ?  Tıkla oku.

Bekçi Alımında Askerlik Şartı Kalkacak mı ? Tıkla oku.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir