23. Dönem POMEM Sınav Aşamaları 2018

Polis olmak isteyen LİSANS ve ÖN LİSANS mezunu adayların sabırsızlıkla beklediği 23. Dönem POMEM ilanı geldi. Adayların beklediği bu ilanın gelmesiyle başvuru süreci başladı ve artık adaylar başvurularını yapmaya başladılar. 23. Dönem POMEM başvuru yapmak isteyen adaylar başvurularını 01 Ekim-14 Ekim 2018 tarihleri arasında saat 18.00’e kadar yapmaları gerekmektedir.

Başvurularını yapan adaylar ilerleyen tarihlerde açıklanacak olan 23. Dönem POMEM sınav giriş belgelerine göre belirlenen tarih ve yerlerde sınavlara alınacaklardır. Bizlerde bu yazımızda siz değerli polis adayları için 23. Dönem POMEM Sınav Aşamaları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

 • 23. Dönem POMEM için sınav aşamalarını 3 gurupta inceleyebiliriz.
  Bunlar sırasıyla;  ön sağlık kontrolü, fiziki yeterlilik sınavı ve mülakat sınavıdır.

Ön Sağlık Kontrolü

Ön sağlık kontrolü adaylar arasında en çok merak edilen ve bu konu hakkında en çok soru sordukları bölümdür. Adından da anlaşılacağı gibi ön sağlık kontrolü detaylı olmayan bir sağlık taraması diyebiliriz. Bu tarama Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre yapılır.
Bu yönetmeliğe göre adayların polis olmasına engel teşkil eden herhangi bir iz, yara, yanık vs. gibi durumların olup olmadığına bakılır.

Ön sağlık kontrolünde adaylar hakkında Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olur” veya “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz” şeklinde karar verilir. “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz” kararı verilen adaylar hakkında gerekçe belirtilir ve bu adaylar bir sonraki sınav aşamasına geçemezler.

Fiziki Yeterlilik Sınavı

Fiziki Yeterlilik Sınavı adayın fiziki durumunu bizzat yerinden görmek için yapılan sınavdır. Adından da anlaşılacağı gibi adayların efor sarf ettiği tek aşama Fiziki Yeterlilik Sınavıdır. Adaylar bu bölümde Polis Akademisi Başkanlığıtarafından önceden hazırlanmış ve adaylara duyurulmuş bir parkur üzerinde kurulan, gerekli istasyonlarıgeçerek bir puan almaya çalışırlar.

2018 POMEM Fiziki Yeterlilik Parkuru

23. Dönem POMEM Fiziki Yeterlilik Aşamaları

POMEM parkuru içersinde 7 adet istasyon vardır. Bu istasyonlar sırasıyla aşağıdaki gibidir;

 • 1. Jimnastik tahtası
 • 2. Lastik İçersinden Geçme
 • 3. Ağırlık Taşıma
 • 4. Sağlık Topu Dokunma
 • 5. Takla Etabı
 • 6. Slalom Koşu
 • 7. Engel Altından ve Üstünden Geçme

Bütün istasyonları geçen adaylar bitirdikleri sürelere göre puan alırlar. Adayların fiziki yeterlilik sınavından geçebilmeleri için yüz puan üzerinden en az yetmiş puan alması gerekir. Puanlama sistemi erkek ve kadın adaylar için farklıdır. POMEM fiziki yeterlilik sınavı puanlama sistemi aşağıdaki gibidir;

 

Mülakat Sınavı

Fiziki yeterlilik sınavından başarılı bir şekilde geçen adayları bekleyen sıradaki aşama mülakat sınavıdır. Adayların en çok çekindiği aşama mülakat sınavıdır. Bunun nedeni mülakat sınavından alınan puanın adayların POMEMkazanmasında belirleyici olmasıdır.

Mülakat aşamasında adayların çeşitli özellikleri taşıyıp taşımadıkları belirlenmeye çalışılır. Adaylara, soruların yazılı olduğu bir kart çektirilir. Konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için süre verilir. Konu ile ilgili komisyonca adaya sorular sorulabilir. Bu aşamada adayların aşağıdaki özelliklerine bakılır;

 • a) Konu hakkında bilgi düzeyi,
 • b) Kendisinden istenileni kavrama,
 • c) Özgüveni,
 • ç) İfade etme yeteneği,
 • d) Beden dilini kullanma becerisi,

Yukarıdaki kriterlerin her biri yirmi puan olmak üzere toplam yüz tam puan üzerinden puanlama yapılır. Adayın mülakat sınavından başarılı olabilmesi için yüz puan üzerinden en az yetmiş puan alması gerekir.

Yukarıdaki sınav aşamalarının hepsini başarılı bir şekilde geçen adaylar belirli bir puan alır ve aldıkları bu puan başarı sıralamalarını oluşturur. Adayların asil ve yedek olarak sıralanmalarında etkili olana bu puanın oluşma şekli; adayın KPSS puanının %25’i, fiziki yeterlilik sınavı puanının %25’i ve mülakat sınavı puanının %50’sinin toplamıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir