2019 Subay ve Astsubay Başvuruları Nasıl Yapılır ?

SUBAY VE ASTSUBAY OLMAK İSTEYENLERİN DİKKATİNE

Milli Savunma Üniversitesi tarafından yapılan açıklamaya göre lise mezunu adaylar arasından subay ve astsubay alımları devam ediyor. Milli Savunma Üniversitesi tarafından yapılan açıklamaya göre Subay ve Astsubay olmak isteyenler için son başvuru tarihi 27 Şubat 2019 olarak belirlenmiştir. Subay ve Astsubay adaylarının, başvurularını son güne bırakmamaları önemle duyurulmuştur. Son günde yaşanılacak sistemsel sorunlar dile getirilmiştir.

 Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) den son başvuru için hatırlatma geldi.

ÖSYM tarafından yayımlanan sınav başvuru kılavuzunda 16 Ocak günü lise veya dengi okullardan mezun olan adaylar arasında MSÜ bünyesine kadın – erkek Subay ve Astsubay alımı yapılacağı belirtildi.

2019 SUBAY ve ASTSUBAY Başvuruları Nasıl Yapılır ?

Hava, Kara ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okullarına (MYO), eğitim düzeyi lise veya dengi okuldan mezun olan adayların, Subay veya Astsubay olmak için MSÜ’nün personel alım sınavına ön başvuru yapmaları gerekmektedir.

MSÜ Ön başvuru ücreti: 96 TL olarak belirlenmiştir. Adayların başvuru ücretlerini anlaşmalı bankalara yatırması gerekmektedir.

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavına başvuru yapan adayların aynı zamanda Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) da başvuru yapmaları gerekmektedir. (YKS = Üniversitelere Giriş Sınavı)

ASTSUBAY ALIMINA BAŞVURAN ADAYLARIN DİKKATİNE

Astsubay Meslek Yüksek Okullarına girmek isteyen adayların, 2019 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ye girmeleri gerekmektedir.

Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alımı yapılmaktadır.

SUBAY ALIMINA BAŞVURAN ADAYLARIN DİKKATİNE

Harp Okulları için 2019 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) 1. Oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile 2. Oturum olan Alan Yeterlilik Testine (AYT) girmeleri gerekmektedir.

2019 Subay ve Astsubay Alımı Sınav Tarihleri ve Ücretleri

2019 MSÜ ASKERİ ÖĞRENCİ TEMİNİ BAŞVURULARI 16 Ocak – 27 Şubat tarihleri arasında yapılacaktır. Sınav günü 7 Nisan 2019 olarak belirlendi. Sınav Başvru Ücreti 96 TL olarak belirlendi.

(Geç başvuru tarihi 7 Mart 2019 iken, geç başvuru ücreti de 144 TL olarak belirlendi.)

Subay alımları kadın – erkekler için geçerli iken, Astsubay alımları sadece erkek adaylar için geçerlidir.

2019 SUBAY ve ASTSUBAY ALIMLARI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR ?

2019 SUBAY VE ASTSUBAY ALIMLARI SINAV ÖN BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ.

  1. T.C. Vatandaşı olmak,
  2. Gün ve aya bakılmaksızın en fazla 20 yaşında olmak,
  3. Astsubay Meslek Yüksek Okulları için en fazla 21 yaşında olmak (yaş hesabı; içinde bulunulan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir.)
  4. Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2019 yılı Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmuş olmak veya dönemine bakılmaksızın 2017 ve 2018 yılında mezun olmuş olmak (2016 ve önceki dönemlerde lise veya dengi okullardan mezun olanların başvuruları sistem tarafından engellenecetir.)
  5. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacak olan 2019 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2019 MSÜ)’na katılmış olmak ve bu sınavdan Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek olan “Çağrı Taban Puanı” almış olmak,
  6. Astsubay Meslek Yüksekokulları için, ÖSYM tarafından yapılacak Temel Yeterlilik Testinden (TYT) 150 ve üzerinde puan almış ve MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmesi halinde TYT yerleştirme taban puanı ve üzeri puan almış olmak,
  7. Harp Okulları için, ÖSYM tarafından yapılacak Temel Yeterlilik Testinden (TYT), 150 ve üzerinde puan almış olmak,  YKS Alan Yeterlilik Testlerinden (AYT) tercih ettiği Harp Okulu yerleştirme puan türünden 180 ve üzerinde puan almış olmak ve MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmesi halinde ilgili yerleştirme puan türünde yerleştirme taban puanı ve üzeri puan almış olmak.
  8. Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmamış, bu örgütlere yardım etmemiş, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmamış ya da kullandırmamış, bu örgütlerin propagandasını yapmamış olmak.
  9. “Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde belirtilen askerî okullara girecek öğrenci adaylarına ilişkin sağlık kıstaslarına sahip olmak.

2019 PMYO Başvurusu Nasıl Yapılır ? – Tıkla Oku.

2019 Polis Alımı Olacak Mı ? – Tıkla Oku.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir