2019 PMYO BAŞVURUSU NASIL YAPILIR ?

Polis olmak isteyenlerin belirli eğitimleri alacağı 3 okul vardır. ( POMEM , PAEM ve PMYO ) bu okullardır. PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) Lise mezunlarına bir giriş kapısı olarak görükmektedir. PMYO 2 yıl süre ile eğitim vererek lise mezunu polisler yetiştirmektedir.

Her kurumda olduğu gibi, (PMYO) Polis Meslek Yüksek Okuluna girebilmek için de bazı şartları yerine getirmek gereklidir. Bu yazımızda siz değerli polis adaylarımıza bu şartları açıklamaya çalışacağız.

PMYO ile Nasıl Polis Olunur ?

Sizlere belirttiğimiz gibi polis olabilmek için POMEM – PAEM – PMYO okullarından birini kazanabilmek gerekmektedir. Sizlere PMYO kazanmış bir bireyin hangi şartları sağlaması gerektiğini açıklayalım.

2019 PMYO BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR ?

2019 PMYO Başvuru şartları aşağıdaki gibidir;

 1. T.C. Vatandaşı olmak,
 2. Lise veya dengi okullardan mezun olmak,
 3. PMYO Sınavını yapılacağı yıl içerisinde, ÖSYM kurumu tarafından yapılan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az (260.000) ham taban puan almış olmak,
 4. Lise ve dengi okullardan mezun olmak,
 5. PMYO başvurusu yapılacak yıl içerisindeki, uygulanan sınavdan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az (260,000) ham taban puan almış olmak,
 6. Sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk gününden itibaren (1 Ekim 2018) 18 yaşını tamamlamış, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibari ile 26 yaşından gün almamış olmak, yani (31 Aralık 1993 – 01 Ekim 2000) tarihleri arasında doğmuş olmak,
 7. Eğitim – Öğretim yılının başlangıç tarihi itibari ile, bir siyasi parti veya siyasi parti kollarına üye olarak bulunmamak,
 8. Kamu haklarını kullanmaktan azad edilmemiş olmak,
 9. Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen koşulları taşımak,
 10. Kadınlar için 1.62 cm, erkekler için 1.67 cm’den uzun olmak, beden kitle indeksi, 18-27 arasında olmak. (18 dahil – 27 dahil)
 11. Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 12. Sağlık Yönetmeliği hükümleri dışında, her hangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 13. Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki ve sağlık açısından bir engeli bulunmamak,
 14. Güvenlik soruşturmasında ve arşiv araştırmasında olumlu sonuç almak.

Sırasıyla 2019 PMYO Başvuru Aşamaları

Yukarıda belirtilen 2019 PMYO Başvuru Şartlarını sağlayan polis adaylarının sıradaki başvuru aşamaları “Ön Başvuru ve Eleme Sınavlarına katılmaktır.”

Belirtilen başvuru şartlarını taşıyan adaylar, başvuru süresi içerisinde ilk adım olarak ön başvuru yapıp, sınav ön başvuru ücreti olan 100 TL yi yatırmaları gerekmektedir. 2019 PMYO Sınavı Ön başvuruları internet üzerinden e-devlet sistemi ile yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıl yapılan PMYO Sınavının ön başvuru tarihleri (13 – 26 Ağustos 2018) idi. Ardından gelen değişiklik ile başvuru tarihi (13 – 31 Ağustos 2018) tarihlerine alınmıştı. Henüz ilgili kurumdan 2019 PMYO Başvuru tarihleri ile ilgili bir bilgi sunulmamıştır. Yapılacak olan duyuruyu sizlere anında bildireceğiz.

Ön başvuruyu yaparak, başvuru ücretini yatıran polis adayları için sıradaki aşama Fiziksel Yeterlilik ve Mülakat Sınavına giriş yapmaktır. Fiziksel Yeterlilik ve Mülakat sınavının tarihleri ile ilgili henüz kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

2019 PMYO Yeterlilik ve Mülakat Sınavı

E-devlet üzerinden ön başvurusunu yapan ve fiziki yeterlilik mülakat sınavına girmeye hak kazanan polis adaylarının, Polis Akademisi tarafından belirtilen tarihler arasında Fiziki yeterlilik ve mülakat sınavına girmeleri gerekmektedir. Fiziki yeterlilik ve Mülakatın aşamaları şunlardır;

 • Sağlık Kontrolü Aşaması
 • Fiziki Yeterlilik Sınavı
 • Mülakat Sınavı

Adayların Mülakat Sınavından başarılı sayılabilmeleri için 100 puan üzerinden en az 70 puan almaları gerekmektedir.

Belirtilen bütün aşamaları başarı ile geçen polis adaylarının artık yapması gereken tek şey puanların açıklanması olacaktır.

PMYO Sınavı için TYT’de Kaç Net Yapmak Gerekir? Tıkla Oku.

3 ADIMDA EMNİYET AMİRİ OLMAK – Tıkla Oku.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir